Bebeklerde Süt Alerjisi
  • 0

Bebeklerde Süt Alerjisi

Bebeklerde süt alerjisi nedir? Bebeklerde en sık rastlanan gıda alerjilerinden biri inek sütü alerjisidir. Bu alerji, bebeğin doğrudan inek sütü içmesiyle veya annenin inek sütü içeren besinler tüketmesi sonucunda emzirme ile ortaya çıkabilir. Ayrıca çoğu hazır mamanın inek sütü proteinleri içermesi de mama ile beslenen bebeklerde alerjiye neden olur.

Belirtiler Nelerdir?

Bebeğin yaşına ve alerjinin şiddetine göre belirtiler değişebilse de genellikle ilk 6 ayda belirtiler kendini gösterir:

  • Aşırı ağlama ve ciddi gaz sancısı
  • Beslenme sonrası kusma ve buna bağlı olarak kilo alamama
  • Düzensiz dışkılama ve kabızlık
  • Deride dökülme ve kızarıklık
  • Öksürük, burun tıkanıklığı
  • Bronşit atakları

Peki, İnek Sütü Alerjisi Neden Olur?

Süt içerisinde bulunan iki proteini (whey ve kazein) bağışıklık sistemi yabancı madde olarak algılayabilir ve bu da reaksiyon göstermesine neden olur. Bu tepkimenin ortaya çıkma sebebi ise bebeklerin sindirim sistemlerinin henüz tam gelişmemiş olmasıdır. Bu aynı zamanda bebeklerin büyüdükçe alerjik reaksiyonlarının azalacağı anlamına gelmektedir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Tanısı

  • Deri testi: Her yaşta yapılabilir, güvenilirlik oranı oldukça yüksektir.
  • Kan testi: Kanda inek sütüne özgü antikorların tespit edilmesi yöntemidir.
  • Eliminasyon diyeti: İnek sütü içeren gıdalar bebeğe verilmez ve alerji belirtilerinin kaybolması beklenir. Belirtilerin geçmesiyle inek sütü tekrar verilir. Belirtiler yeniden ortaya çıkıyorsa inek sütü alerjisi tanısı konulacaktır.
Bebeklerde Süt Alerjisi

Tedavi Nedir?

İnek sütü alerjisinin tek tedavi yöntemi, süt ve sütten yapılmış gıdalar ile beslenilmemesidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin tükettiği süt ve süt ürünleri de emzirme ile bebeğe geçer ve alerjiye neden olur. Ancak anne sütü ile beslenmeye devam edilmelidir. Bu süreçte annenin beslenmesinden süt ve süt ürünlerinin tamamen çıkarılması gerekmektedir. Ek olarak, alerji ortadan kalkana dek bebeğe ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

İnek sütü alerjisi bebeğin büyümesiyle birlikte hafiflemeye başlar. Hastaların yaklaşık yarısında 1 yaşında, dörtte üçünde 3 yaşında, neredeyse %90’ında da 6 yaşında tolerans gelişir. Ancak ailede alerjik hastalık geçmişi mevcutsa, inek sütü slgE çok yüksekse ve bebeğin beslenmesinde gerekli düzenlemeler yapılmadıysa, alerjik reaksiyonların yok olma süresi uzama eğiliminde olacaktır.

Bebeklerde Süt Alerjisi Soru: Bebeğimin inek sütüne alerji var ve anne sütü de veremiyorum. Beslenmesi nasıl olmalı?

Böyle bir durumla karşılaşılması durumda, formül mamalara başvurulabilir. Hidrolize mamalar sütten yapılmaktadır. Bu mamalarda sütteki proteinler enzimler yardımıyla parçalara ayrılır ve alerjisi olan bebekler için zararsız hale gelir. Daha az alerjen olan amino asit bazlı formül mamalar ise sütten yapılmaz. Proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerden elde edilir. Bu tür mamaların bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirildiği bilinmektedir.

Kaynak: cocukklinigi.com

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *